25TH ANNUAL FALLING LEAVES ROAD RACE
September 26, 1999
Sunny, Breezy, 45 degrees
AWARDS - 14-K RACE
********** 1ST MALE OVERALL AWARD ***********
1 THOMAS E SMITH 46 WHITESBORO NY 48:47
2 KEVIN GETMAN 23 ILION NY 50:03
3 PAUL G HUMPHREY 32 WHITESBORO NY 50:17
********** 1ST FEMALE OVERALL AWARD ***********
1 MICHELE NIZZI 33 FRANKFORT NY 57:35
2 NICOLE A BRANCK 23 FRANKFORT NY 58:09
3 SUE SIVERS-CORRIGAN 40 REMSEN NY 58:59
********** 1ST MALE MASTER AWARD ***********
1 JIM M FIORE 41 UTICA NY 50:28
********** 1ST FEMALE MASTER AWARD ***********
1 SCHATZI HALL 40 COOPERSTOWN NY 60:06
********** MALE AGE GROUP: 1 - 17 **********
1 SAMUEL L MORSE 15 CAMDEN NY 52:20
2 SHAMUS PARKS 17 WEST WINFIELD NY 53:13
3 DAVID FENTON 15 NORWOOD NY 58:03
********** FEMALE AGE GROUP: 1 - 17 **********
1 CHRISTINA RAULLI 17 ROME NY 59:51
2 KELLY A MURRAY 11 DEERFIELD NY 64:30
3 JILL LAMONTE 16 UTICA NY 67:58
********** MALE AGE GROUP: 18 - 24 **********
1 JOHN FOSTER 24 FRANKFORT NY 51:25
2 GARTH WEINTRAUB 22 ITHACA NY 59:53
3 TED BILSKY 18 WHITESBORO NY 59:54
********** FEMALE AGE GROUP: 18 - 24 **********
1 ABBEY ELDRIDGE 19 WATERTOWN NY 61:02
2 YISHIN PARK 24 HERKIMER NY 64:33
3 ERIN GLENDENING 22 NEW HARTFORD NY 65:22
********** MALE AGE GROUP: 25 - 29 **********
1 ROB MILLER 28 ONEONTA NY 55:02
2 JEFFREY M IZZO 25 YORKVILLE NY 58:41
3 BRUCE HEDLUND 26 WEBSTER NY 60:07
********** FEMALE AGE GROUP: 25 - 29 **********
1 ZOE BRENNO 25 NEW YORK MILLS NY 62:36
2 TIFFANY POOLE 29 NEW HARTFORD NY 62:43
3 BARBARA A WELLS 27 SYRACUSE NY 62:49
********** MALE AGE GROUP: 30 - 34 **********
1 KENNETH W STOKER 32 ONEIDA NY 50:29
2 PETER C SMITH 34 DEWITT NY 51:59
3 CRAIG GOSTIN 31 SYRACUSE NY 52:32
********** FEMALE AGE GROUP: 30 - 34 **********
1 MICHELLE BARNES 31 YORKVILLE NY 62:45
2 BARBARA E HARDY 30 WHITESBORO NY 64:01
3 JULIE TELLSTONE 30 SARATOGA SPRINGS NY 65:32
********** MALE AGE GROUP: 35 - 39 **********
1 BRENT J BECKER 37 TROY NY 55:22
2 LEROY P HODGE 39 MADISON NY 55:41
3 FRED JOHNSON 37 FORT DRUM NY 56:00
********** FEMALE AGE GROUP: 35 - 39 **********
1 KELLY SZCZYGIEL 38 UTICA NY 59:33
2 INGRID OTTO-JONES 3 5 UTICA NY 61:21
3 HEIDI CHRISMAN 38 MOHAWK NY 65:02
********** MALE AGE GROUP: 40 - 44 **********
1 BRIAN T TRUAX 44 FORESTPORT NY 52:13
2 MICHAEL G STAMBOLY 42 DEWITT NY 54:20
3 LEONARD HAPANOWICZ 40 UTICA NY 55:39
********** FEMALE AGE GROUP: 40 - 44 **********
1 NANCY R POTTER 40 COOPERSTOWN NY 60:49
2 MARGARETT HARTMANN 43 SYRACUSE NY 64:13
3 LYNNE A DUVERNOY 41 BRANTINGHAM NY 65:19
********** MALE AGE GROUP: 45 - 49 **********
1 PHILIP MULRY 48 HAMILTON NY 54:29
2 DAVID BOWEN 47 PORT BRYON NY 55:06
3 JIM EARLE 47 BROCKVILLE ON 55:58
********** FEMALE AGE GROUP: 45 - 49 **********
1 CHAR DAVIDSON 46 SYRACUSE NY 63:17
2 VIRGINA R TRUAX 45 CLAYVILLE NY 65:06
3 CORNELIA E BROWN 49 CLINTON NY 66:44
********** MALE AGE GROUP: 50 - 54 **********
1 PAUL J TURNER 50 DELMAR NY 59:19
2 ROB WALKER 53 CLAYVILLE NY 59:52
3 RICH DEFEO 51 BINGHAMTON NY 60:30
********** FEMALE AGE GROUP: 50 - 54 **********
1 GAIL VERNOLD 52 ROME NY 66:46
2 GINNY DRAKE 52 ONEIDA NY 75:08
3 ELLIS SEARLES 52 CLINTON NY 83:01
********** MALE AGE GROUP: 55 - 59 **********
1 RICH N ASARO 59 NEWPORT NY 59:53
2 CHARLES MIX 57 HOLLAND PATENT NY 59:57
3 STEPHEN YAX 58 BARNEVELD NY 63:30
********** FEMALE AGE GROUP: 55 - 59 **********
1 ROSE M HOSP 57 BARNEVELD NY 79:34
********** MALE AGE GROUP: 60 - 64 **********
1 KERMIT CADRETTE 61 ROME NY 65:51
2 HERBERT F CHAPPLE 62 CLINTON NY 68:16
3 JAMES GAGE 61 MOHAWK NY 68:40
********** FEMALE AGE GROUP: 60 - 64 **********
No Finishers
********** MALE AGE GROUP: 65 - 69 **********
1 RICHARD DE FRANCES 66 FRANKLIN NY 75:28
2 PAUL D OHLBAUM 65 NEW HARTFORD NY 77:06
3 MARCUS E VAETH JR 65 UTICA NY 77:24
********** FEMALE AGE GROUP: 65 - 69 **********
No Finishers
********** MALE AGE GROUP: 70 - 99 **********
1 DON V MCWILLIAMS 75 CLIFTON SPRINGS NY 90:10
2 THADEUS DOMURAT 71 ROME NY 90:21
3 JOSEPH G FAMILO 75 OSWEGO NY 108:50
********** FEMALE AGE GROUP: 70 - 99 **********
1 DOLORES QUINN 72 WHITESBORO NY 78:37