26TH ANNUAL FALLING LEAVES ROAD RACE
September 24, 2000
OVERALL AWARDS - 14k RACE

1ST MALE OVERALL AWARD
1 JOHN H TROWSE 34 CAYUGA NY 45:00
2 STEPHEN GETMAN 26 ITHACA NY 46:07
3 THOMAS E SMITH 47 WHITESBORO NY 48:57
1ST FEMALE OVERALL AWARD
1 SHANNON MCHALE 30 MARIETTA NY 54:50
2 SUE SIVERS-CORRIGAN 41 REMSEN NY 57:08
3 LINDA DONAHUE 25 WATERTOWN NY 58:36
1ST MALE MASTER AWARD
1 DON HUGHES 43 SYRACUSE NY 51:56
1ST FEMALE MASTER AWARD
1 CORNELIA E BROWN 50 CLINTON NY 65:59
MALE AGE GROUP: 1 - 17
1 SAMUEL L MORSE 16 CAMDEN NY 51:49
2 SHAUN O’DONNELL 17 ONEONTA NY 54:16
3 JOSHUA M BENSON 16 BARNEVELD NY 60:08
FEMALE AGE GROUP: 1 - 17
1 KELLY A MURRAY 12 DEERFIELD NY 61:03
2 MARY D VANNICOLA 15 BARNEVELD NY 79:22
MALE AGE GROUP: 18 - 24
1 KEVIN GETMAN 24 ILION NY 53:26
2 SHAMAS PARKS 18 WEST WINFIELD NY 58:51
3 TED BILSKY 19 WHITESBORO NY 60:25
FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
1 BRITINEY L TAYLOR 18 ROME NY 70:26
2 ALISON DINIGRO 24 WEST WINFIELD NY 70:36
3 GWENDOLYN F MATUSZEK 21 CLINTON NY 72:02
MALE AGE GROUP: 25 - 29
1 SCOTT W BEACH 28 MOHAWK NY 48:58
2 ROBERT J FOSTER 25 FRANKFORT NY 50:35
3 JOHN H FOSTER 25 FRANKFORT NY 52:21
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
1 ANITA A MOLLER 29 WHITESBORO NY 60:30
2 ERIN KUHN 26 KIRKVILLE NY 62:39
3 JULIE A FAVRO 26 PLATTSBURGH NY 64:41
MALE AGE GROUP: 30 - 34
1 SCOTT HUMPHREY 34 MARCY NY 49:53
2 PAUL G HUMPHREY 33 DEERFIELD NY 51:22
3 TIMOTHY ROSBROOK 33 SYRACUSE NY 51:27
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
1 MARY BETH KONDZIELAWA 32 SAUQUOIT NY 61:51
2 CAROL SWEIFEL 32 WATERVILLE NY 62:11
3 TIFFANY LOTT 30 NEW HARTFORD NY 62:37
MALE AGE GROUP: 35 - 39
1 RICHARD ZWEIFEL 39 NEW HARTFORD NY 53:00
2 IAN M HELFANT 37 HUBBARDSVILLE NY 56:15
3 JAMES A EDMUNDS 35 LITTLE FALLS NY 57:16
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
1 INGRID M OTTO-JONES 36 UTICA NY 59:04
2 DONNA CAPPELLANO 37 LIVERPOOL NY 61:36
3 LYNN A KIBLING 37 LAFAYETTE NY 62:10
MALE AGE GROUP: 40 - 44
1 LEONARD HAPANOWICZ 41 UTICA NY 54:46
2 NICK A SPAGNOLETTI 41 BALDWINSVILLE NY 55:34
3 STEPHEN J SMITH 41 MARCY NY 57:02
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
1 LORI HUNT 43 CLINTON NY 69:35
2 MICHEY PISCITELLI 43 LIVERPOOL NY 71:07
3 ANN LEWICKI 42 UTICA NY 71:12
MALE AGE GROUP: 45 - 49
1 CARL S MATUSZEK 48 CHATHAM NY 52:02
2 LEONARD MARTIN 46 ROME NY 52:09
3 BRIAN T TRUAX 45 FORESTPORT NY 52:13
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
1 ANNE M LYTWYNEC 46 WHITESBORO NY 67:49
2 VIRGINA R TRUAX 46 CLAYVILLE NY 68:41
3 HEIDI BENSON 46 ILION NY 71:18
MALE AGE GROUP: 50 - 54
1 LARRY BADGER 53 UTICA NY 56:39
2 RICHARD STANKIVITZ 50 CANASTOTA NY 57:58
3 KEN G VIRTUOSO 51 ROME NY 59:11
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
1 KAREN E DAVIES 54 FULTON NY 66:32
2 GAIL VERNOLD 53 ROME NY 68:42
3 SUE TERWILLIGER 52 CAZEHOVIA NY 69:15
MALE AGE GROUP: 55 - 59
1 CHARLES MIX 58 HOLLAND PATENT NY 62:02
2 STEPHEN E YAX 59 BARNEVELD NY 64:57
3 GERARD T CAPRARO 56 UTICA NY 66:28
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
1 BARBARA DOND 55 MARCY NY 76:41
2 MADONNA SCHMIDT 58 ORISKANY NY 89:23
3 ROSE M HOSP 58 BARNEVELD NY 107:20
MALE AGE GROUP: 60 - 64
1 PAUL K HALBERT 61 LAFAYETTE NY 63:04
2 DICK STANLEY 60 WHITESBORO NY 65:50
3 HERBERT F CHAPPLE 63 CLINTON NY 70:08
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
MALE AGE GROUP: 65 - 69
1 PAUL D OHLBAUM 66 NEW HARTFORD NY 73:13
2 RICHARD DE FRANCES 67 FRANKLIN NY 76:30
3 MARCUS E VAETH JR 66 UTICA NY 82:43
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
MALE AGE GROUP: 70 - 99
1 JOSEPH PENABAD 71 NEW HARTFORD NY 73:24
2 DON V MCWILLIAMS 76 CLIFTON SPRINGS NY 93:29
3 JOSEPH FAMILO 76 OSWEGO NY 120:55
FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
1 DOLORES QUINN 72 WHITESBORO NY 107:19