28TH ANNUAL
FALLING LEAVES ROAD RACE
September 22, 2002
14k AWARDS

FEMALE OVERALL RESUTS
1 SHANNON MC HALE 32 MARIETTA NY 53:16
2 CHARLENE LYFORD 36 GREENE NY 55:10
3 ANITA A MOLLER 31 WHITESBORO NY 57:44
MALE OVERALL RESULTS
1 KEVIN COLLINS 31 SYRACUSE NY 46:50
2 CHRIS S. GETMAN 28 ILION NY 48:19
3 AARON ROBERTSON 24 BAINBRIDGE NY 48:25
FEMALE MASTERS OVERALL
1 SUSAN M SIVERS-CORR 43 REMSEN NY 59:45
MALE MASTERS OVERALL
1 THOMAS SMITH 49 WHITESBORO NY 49:38
FEMALE 0-17
1 DANIELLE M DESMOND 16 ILION NY 1:05:42
2 ALICIA KOROL 16 ILION NY 1:05:42
3 AMANDA DELANEY 16 MORRIS NY 1:12:03
MALE 0-17
1 EUGENE BORZENDOWSKI 17 ROME NY 55:16:00
2 RYAN VANDERLAN 16 ROME NY 57:15:00
3 ERIC VANDERLAN 16 ROME NY 58:16:00
FEMALE 18-24
1 LAURA FELLER 23 SYRACUSE NY 1:06:25
2 AMANDA M STEPHENSON 21 HAMILTON NY 1:06:38
3 ERIKA D. JOHNSON 23 CLINTON NY 1:07:42

MALE 18-24

1 ALAN NAWOJ 22 MARCY NY 52:01:00
2 VINCENT M DEROCCO 23 UTICA NY 56:26:00
3 CHRIS MAURER 23 ROME NY 58:51:00
FEMALE 25-29
1 CHRISTINE SISTING 28 MARCY NY 58:30:00
2 MICHELLE NEVERUSKY 26 HERKIMER NY 1:03:25
3 AMY M WILLIAMS 25 CLINTON NY 1:03:29
MALE 25-29
1 JASON PARE 29 ORISKANY NY 55:27:00
2 JACOB D WICKHAM 25 SYRACUSE NY 57:09:00
3 MATTHEW D SORRELL 25 UTICA NY 1:02:45
FEMALE 30-34
1 CAROL ZWEIFEL 34 WATERVILLE NY 59:40:00
2 DEBRA A RUGGIO 33 NEW HARTFORD NY 1:14:58
3 LAUREN BUCZEK 34 DEERFIELD NY 1:15:50
MALE 30-34
1 RICHARD BROWN 32 SYRACUSE NY 50:23:00
2 ANDREW BACH 30 CEDAR RAPIDS IA 50:39:00
3 ANDREW A ROCK 34 COOPERSTOWN NY 56:48:00
MALE 35-39
1 SHEILA HORAK 37 DEERFIELD NY 1:02:02
2 DONNA M CAPPELLANO 39 LIVERPOOL NY 1:04:53
3 VALERIE R SARGRAD 38 MANLIUS NY 1:06:05
MALE 35-39
1 ROCKETBOY MILEY 38 SHERRILL NY 51:53:00
2 PAUL G HUMPHREY 35 DEERFIELD NY 52:21:00
3 NICHOLAS J SHELDON 36 UTICA NY 54:10:00
FEMALE 40-44
1 LYNNE A DUVERNOY 44 BRANTINGHAM NY 1:02:54
2 LIZ BESIO 44 CAMILLUS NY 1:06:43
3 HEIDI K CHRISMAN 41 MOHAWK NY 1:10:30
MALE 40-44
1 GREG CARROLL 41 CAZENOVIA NY 52:31:00
2 LEONARD HAPANOWICZ 43 UTICA NY 54:34:00
3 TIM MOSS 42 OTEGO NY 56:10:00
FEMALE 45-49
1 MARGARET A HARTMANN 46 SYRACUSE NY 1:09:52
2 DIANE E VAN PELT 46 New Hartford NY 1:10:48
3 VIRGINA TRUAX 48 CLAYVILLE NY 1:11:04
MALE 45-49
1 BRIAN T TRUAX 47 FORESTPORT NY 55:01:00
2 JOHN SOVOCOOL 46 RICHFIELD SPRINGS NY 55:52:00
3 CURT D WOODCOCK 49 JOHNSTOWN NY 1:00:09
FEMALE 50-54
1 PEG PENDRAK 50 ONEONTA NY 1:15:54
2 KIT ALLANSON 51 DEANSBORO NY 1:18:32
3 DEBRA HYATT 50 ROME NY 1:43:32
MALE 50-54
1 WILLIAM BABCOCK 52 BROADALBIN NY 56:13:00
2 WALLY POWERS 51 SPENCER NY 59:12:00
3 THOMAS E BICK 51 FRANKFORT NY 1:01:54
FEMALE 55-59
1 KAREN E DAVIES 57 FULTON NY 1:08:44
2 RUTH RIPLEY 55 PENNELLVILLE NY 1:22:52
3 ANN MULLEN 55 CAZENOVIA NY 1:38:25
MALE 55-59
1 LARRY BADGER 55 NEW YORK MILLS NY 59:54:00
2 WILLIAM L TYLUTKI 55 REMSEN NY 1:03:05
3 DAVID L FLANSBURG 57 LITTLE FALLS NY 1:06:53
FEMALE 60-64
1 ROSE M HOSP 60 BARNEVELD NY 1:29:22
MALE 60-64
1 CHARLES MIX 60 HOLLAND PATENT NY 1:04:53
2 PAUL K HALBERT 63 LAFAYETTE NY 1:05:50
3 STEPHEN YAX 61 BARNEVELD NY 1:09:00
MALE 65-69
1 DANIEL S COHEN 66 UTICA NY 1:04:36
2 HERBERT CHAPPLE 65 CLINTON NY 1:16:15
3 CHARLIE FREER 65 ENDWELL NY 1:16:33
MALE 70-99
1 JOSEPH PENABAD 73 NEW HARTFORD NY 1:20:25