DISTANCE RUNNING HALL OF FAME RACE
Utica, N.Y.
5k OVERALL RESULTS
May 21, 2000

MALE OPEN OVERALL AWARDS
1 ANDY MILLER 17 FRANKFORT NY 17:23
2 LARRY REYES 48 ROME NY 17:40
3 GARY BURAK 42 NEW HARTFORD NY 19:13
FEMALE OPEN OVERALL AWARDS
1 KAREN SEARS 22 HOLLAND PATENT NY 20:38
2 KAREN VANDERWOOD 37 UTICA NY 21:01
3 DEBBIE LACHACZ 35 ILION NY 21:56
MALE AGE GROUP: 1 - 14
1 CORY DENIGRO 10 SAUQUOIT NY 23:56
2 STEPHEN CZAPLAK 13 UTICA NY 24:19:00
FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
1 COLLEEN MURRAY 14 DEERFIELD NY 22:24
2 ERICA BOURGEOIS 12 BOONVILLE NY 24:34:00
3 VINCENZA BICK 14 FRANKFORT NY 31:30:00
MALE AGE GROUP: 15 - 19
NO FINISHERS
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
NO FINISHERS
MALE AGE GROUP: 20 - 29
1 MATTHEW PAYNE 25 UTICA NY 20:52
2 CRISTOPHER LEONESIO 28 VERONA NY 24:18:00
3 JIM BEDNARCZK 29 UTICA NY 25:03:00
4 BRIAN BRIDENBECKER 23 MARCY NY 26:15:00
5 JASON POWLES 29 NEW HARTFORD NY 39:14:00
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
1 VICKI SHOREY 25 JEFFERSON NY 22:00
2 HOLLY MCELHERAN 26 TUCSON AZ 23:58
3 JOY HOTALING 28 MORRISVILLE NY 26:16:00
4 CHRISTINE WEBB 26 HERKIMER NY 29:41:00
5 MELISSA FONTAINE 25 NEW HARTFORD NY 31:31:00
6 KRISTEN PFEIFFER 28 BOONVILLE NY 33:14:00
7 DANICIA NERSCHOOK 29 WHITESBORO NY 36:28:00
MALE AGE GROUP: 30 - 39
1 FRANK MUCITELLI 30 UTICA NY 21:12
2 ERIC WARMUTH 32 WESTMORELAND NY 21:13
3 MARK DINARDO 35 ORISKANY NY 21:28
4 MICHAEL OCZKOWSKI 33 NEW HARTFORD NY 21:47
5 GREGORY SMITH 30 MARCY NY 22:10
6 STEVE LACHACZ 36 ILION NY 22:20
7 TODD BRADON 37 UTICA NY 22:46
8 SCOTT ADAMS 34 ROME NY 22:53
9 GERARD CHWAZIK 38 ENDICOTT NY 23:01
10 JAMES J DAGGETT 39 CONSTABLEVILLE NY 24:19:00
11 DOUGLAS ROACH 39 UTICA NY 24:22:00
12 THOMAS GELFUSO 31 NEW HARTFORD NY 24:28:00
13 JOSEPH A SMITH 32 ONEIDA NY 24:32:00
14 MARK MALAK 38 CLINTON NY 25:34:00
15 MICHAEL SIRNI 33 ROME NY 29:11:00
16 MARK BONO 36 WHITESBORO NY 30:34:00
17 JOSEPH PIAZZA 33 ONEIDA CASTLE NY 33:01:00
18 RALPH LOTT 31 NEW HARTFORD NY 34:46:00
FEMALE AGE GROUP: 30 - 39
1 LAUREN BUCZEK 32 UTICA NY 23:35
2 ANN HUSAK 31 ILION NY 24:07:00
3 DINA KEATOR 30 YORKVILLE NY 24:52:00
4 ANNE EVANS 38 UTICA NY 26:18:00
5 CONNIE FACCIOLO 35 ROME NY 27:02:00
6 ANNE LENAERTS 33 SYRACUSE NY 27:22:00
7 TAMMIE GILLMETT 34 UTICA NY 28:22:00
8 MICHELLE L KOMACEK 31 WHITESBORO NY 28:22:00
9 SUSAN BURKE 34 NEW HARTFORD NY 29:05:00
10 DAWN TREVISANI 35 UTICA NY 29:39:00
11 MARY HEALT 39 BOONVILLE NY 30:19:00
12 MAURA CASHMAN 34 UTICA NY 30:36:00
13 BRIDGETTE T BRITTELLI 30 UTICA NY 31:02:00
14 JULIE A DISE 32 UTICA NY 31:02:00
15 BETTY HEIL 39 UTICA NY 31:35:00
16 SUSAN LUDWIG 38 FRANKFORT NY 32:57:00
17 SHERI L KARAS 36 UTICA NY 33:15:00
18 DAISY PADRON 35 UTICA NY 34:07:00
19 DENISE USMAIL-PIAZZA 38 NEW HARTFORD NY 34:25:00
20 THERESA SWIDER 36 NEW HARTFORD NY 36:28:00
21 JULIEANN MACIAG 30 UTICA NY 38:01:00
22 DEBRA KELLY 31 UTICA NY 39:14:00
MALE AGE GROUP: 40 - 49
1 SCOTT LICHOROWIC 44 UTICA NY 19:22
2 CRAIG CROUCH 43 HAMILTON NY 19:47
3 STEVEN PHILPOTTS 42 CLAYVILLE NY 19:53
4 JIM MILLER 48 CLAY NY 20:32
5 DONALD BASTIAN 46 NEW YORK MILLS NY 21:04
6 MIKE ROBINSON 48 CANASTOTA NY 21:38
7 GLENN REAVES 49 WHITESBORO NY 21:42
8 BILL J LEWICKI 42 UTICA NY 22:01
9 DON PIERNO 43 CLINTON NY 22:41
10 DANIEL MCCOY 43 NEW HARTFORD NY 24:37:00
11 JOSEPH WILCZYNSKI 41 MARCY NY 24:41:00
12 EDWARD MCGROGAN 45 WHITESBORO NY 26:48:00
13 TIMOTHY KESNER 40 ROME NY 26:49:00
14 RAYMOND C O’CONNOR JR 42 WHITESBORO NY 27:37:00
15 MICHAEL SINGER 41 WHITESBORO NY 28:05:00
16 ED BURCH 42 UTICA NY 29:09:00
17 MICHAEL L O’BRIEN 42 OSWEGO NY 30:41:00
18 GARY PLUNKETT 43 ROME NY 30:48:00
19 CHUCK GIBSON 42 VERONA NY 31:24:00
20 DAVID ESPER 48 UTICA NY 33:43:00
21 DON REESE 43 UTICA NY 33:50:00
22 JAMES FINCH 47 CLAYVILLE NY 34:26:00
FEMALE AGE GROUP: 40 - 49
1 KATHLEEN PUTNEY 47 DEANSBORO NY 28:38:00
2 DEBBIE A WEAKLEY 45 BARNEVELD NY 28:45:00
3 DENISE A MURRAY 47 UTICA NY 29:05:00
4 SUSAN KAPPLER 42 WEST WINFIELD NY 29:42:00
5 ELIZABETH REED 41 NEW HARTFORD NY 29:47:00
6 BARBARA MCGROGAN 44 WHITESBORO NY 30:00:00
7 LORI BOURGEOIS 40 BOONVILLE NY 30:07:00
8 DONNA BAHRY 42 UTICA NY 30:19:00
9 DEBORAH LOOMIS 40 SAUQUOIT NY 31:24:00
10 GERALDINE DESNOYERS 44 SHERRILL NY 33:02:00
11 JANE MORRIS 48 UTICA NY 33:49:00
12 SELMA MARKETOS 48 SAUQUOIT NY 33:49:00
13 WENDY E BARTLETT 43 UTICA NY 38:02:00
MALE AGE GROUP: 50 - 59
1 BOB THOMAS 50 LAKE PLACID NY 20:57
2 CLARENCE PUTMAN 54 SOUTH KORTRIGHT NY 22:02
3 DICK STANLEY 59 WHITESBORO NY 22:47
4 DICK MATTIA 57 UTICA NY 24:21:00
5 RICHARD LADUE 57 CHITTENANGO NY 26:24:00
6 LARRY MCKINNEY 51 ORISKANY NY 26:27:00
7 THOMAS PITERA 58 UTICA NY 27:05:00
8 LUKE LUCAS 53 WHITESBORO NY 27:44:00
9 ALLAN STEINHAUER 50 ROME NY 27:59:00
10 RUSSELL PITONIAK 54 SHERRILL NY 28:46:00
11 DAVID LAYNE 57 NEW HARTFORD NY 28:50:00
12 JOE KELLY 52 UTICA NY 28:52:00
13 DONALD BROWN 50 E. SYRACUSE NY 32:51:00
14 WILLIAM HYSELL 50 FRANKFORT NY 33:03:00
15 JOHN RUSSO SR 58 UTICA NY 36:30:00
FEMALE AGE GROUP: 50 - 59
1 MARGARET M MEAD 50 FREDONIA NY 26:03:00
2 MICKY LUCAS 50 WHITESBORO NY 27:23:00
3 MARION BAYLY 55 SPECULATOR NY 33:38:00
4 LARAINE PUTMAN 50 SOUTH KORTRIGHT NY 34:57:00
5 DIANE CLARK 50 UTICA NY 36:46:00
MALE AGE GROUP: 60 - 69
1 PAUL OHLBAUM 65 NEW HARTFORD NY 25:38:00
2 KRISHNA VADLAMUDI 62 NEW HARTFORD NY 27:18:00
3 DAVID HURD 63 UTICA NY 28:32:00
4 JOHN HOSP 62 BARNEVELD NY 31:43:00
FEMALE AGE GROUP: 60 - 69
NO FINISHERS
MALE AGE GROUP: 70 - 99
1 ED BUCKLEY 78 CLINTON NY 27:06:00
FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
NO FINISHERS